Dokument

Przed skokiem


W 2001 roku Adam Małysz wygrywa Turniej Czterech Skoczni. Polskę ogarnia euforia. Miliony kibiców z zapartym tchem śledzą kolejne konkursy. Co dziś pozostało z Małyszomanii, która owładnęła Polakami dwadzieścia lat temu? Na to pytanie próbujemy odpowiedzieć w filmie. Odwiedzamy ZKN Sokół Zagórz, jedyny klub skoków narciarskich na Podkarpaciu. Obserwujemy trening młodych skoczków. Jakie warunki mają zawodnicy, którzy karierę Adama Małysza znają z opowieści rodziców? Jak wiele pracy wymaga przygotowanie do pierwszego w życiu skoku? Ile odwagi potrzeba, by odbić się od belki startowej? Ten z pozoru niebezpieczny sport trenują już nawet kilkuletnie dzieci. Młodzi sportowcy są w stanie przełamać strach przed lataniem i z zapałem oddają się swojej pasji. Przeszkody pojawiają się zupełnie gdzie indziej...

Scenariusz i reżyseria: Mateusz Gołębiewski
Zdjęcia: Mateusz Gołębiewski
Montaż: Małgorzata Prociak
Muzyka: Adam Walicki
Czas trwania: 11'
Rok produkcji: 2021
Producent: Małgorzata Prociak, Konrad Szołajski - ZK STUDIO
współfinansowany przez Podkarpacką Komisję Filmową ze środków Wojewódzkiego Domu Kultury i budżetu Województwa Podkarpackiego Dobra zmiana

Pierwszy polski film dokumentalny o... dobrej zmianie.
Jak wygląda życie Polaków w czasach w „dobrej zmiany”? Dokonujemy analizy przez obserwację dokumentalną. Bohaterki to kobiety, reprezentujące dwie strony politycznego podziału naszego kraju.
Przyglądamy się ich codziennemu życiu i aktywności społecznej, żeby zrozumieć skąd biorą się różnice. Uważnie śledzimy przebieg procesu, w którym uczestniczą nasze protagonistki, poświęcając Polsce swój czas
i energię. Łączy je patriotyzm, ale dla Marty ma on odcień narodowy i katolicki, dla Tity – europejski i liberalny.
Film jest ich intymnym portretem. Ale jednocześnie to społeczny dokument o dzisiejszej Polsce.
Przez kilkanaście miesięcy towarzyszymy bohaterkom z naszą kamerą – zarówno w ich domach jak i podczas działań politycznych. Jesteśmy obecni wszędzie, na zamkniętym spotkaniu KOD-owców, jak i na pilnie strzeżonym mitingu aktywistów klubów Gazety Polskiej – z udziałem Antoniego Macierewicza i prezydenta Dudy. Próbujemy dostrzec, jak zmienia się ich życie, pod wpływem toczących się przemian. W jakim stopniu polityka wpływa na ich losy? Czy jeszcze możliwy jest kompromis, który przyniesie pokój i współpracę, czy też sytuacja zaostrzy się jeszcze bardziej - jak mówią pesymistyczne prognozy? Nie oceniamy naszych postaci, po prostu podążymy za nimi i próbujemy zrozumieć - jak to możliwe, że tak bardzo różnią się od siebie.
 
Czas trwania: 76'
Premiera kinowa: 12 października 2018
 
Scenariusz i reżyseria: Konrad Szołajski
Producent: Małgorzata Prociak, Konrad Szołajski - ZK STUDIO
Zdjęcia: Michał Ślusarczyk
Dźwięk: Bartosz Idzi, Mirosław Makowski, Paweł Uszyński
Montaż: Paweł Kowalik, Małgorzata Prociak
Muzyka: Adam Walicki
 
Kooproducenci: Instytucja Filmowa Silesia Film, TS Productions, Onet
Współfinansowanie: Kreatywna Europa - MEDIA Unii Europejskiej oraz osoby biorące udział w zbiórce na portalu odpalprojekt.pl
Mecenas filmu: Wydawnictwo Arbitror
 
Wsparcie dystrybucyjne: SF Cineeuropa, Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych
 
Patronat medialny: Rzeczpospolita, Tok FM
 

Walka z szatanem

Liczba egzorcyzmów na świecie zaczęła rosnąć z końcem XX wieku. Kim są ludzie, którzy za pomocą religijnego rytuału próbują odnaleźć w swoim życiu równowagę duchową?
 
W 1998 roku Jan Paweł II odnowił średniowieczny rytuał egzorcyzmów. Wypędzanie demonów wspierał Benedykt XVI, a następnie papież Franciszek, który publicznie modlił się nad opętanym na Placu św. Piotra. Na całym świecie rzesze wiernych poddawane są dziś egzorcyzmom. Rośnie też liczba księży, odprawiających rytuał. Karolina, Basia i Agnieszka, bohaterki dokumentu, zmagają się z poważnymi życiowymi trudnościami. By odzyskać duchową harmonię, zwracają się o pomoc do egzorcystów. W walce z szatanem wspierają je najbliżsi, przewodnicy duchowi oraz lekarze. Reżyser, Konrad Szołajski (poprzednio dla HBO Europe nakręcił głośny dokument I Bóg stworzył seks), przez kilka lat cierpliwie towarzyszył osobom, które wierzą, że są opętane i poddają się egzorcyzmom. Nowy film Szołajskiego to nie tylko opowieść o trzech kobietach i ich walce z demonami, ale też studium duchowości we współczesnym świecie. W dokumencie pojawiają się rozmaite punkty widzenia – wypowiadają się katolicki ksiądz, psychiatra, psycholog i historyk religii. Szołajski nie ocenia i nie straszy, ale spokojnie, z sympatią i zrozumieniem dla bohaterów pokazuje ich zmagania ze złem.
 
Scenariusz i reżyseria: Konrad Szołajski
Zdjęcia: Michał Ślusarczyk
Montaż: Paweł Kowalik
Muzyka: Adam Walicki
Czas trwania: 75'
Rok produkcji: 2015
Producent: Małgorzata Prociak, Konrad Szołajski - ZK STUDIO, HBO Polska Sp. z o.o.
przy udziale SVT, DR, TG4
Film współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej
Przy wsparciu Programu Kreatywna Europa - MEDIA Unii Europejskiej, Tribeca Film Institute
 

I Bóg stworzył seks...

"I Bóg stworzył seks…" jest portretem zakonnika o.Ksawerego Knotza oraz jego podopiecznych. W trakcie rekolekcji udzielanych małżeńskim parom, ojciec Ksawery uczy sposobów na powiązanie żarliwej religijności z radosnym seksualnym spełnieniem powołując się przy tym na katechezy Jana Pawła II. Nauczanie ojca Ksawerego jest zgodne z oficjalną nauką Kościoła katolickiego, choć zdarzają się także głosy krytyczne wobec jego działalności.
Film poprzez obserwację trzech par biorących udział w rekolekcjach eksponuje problemy, z jakimi zderzają się małżonkowie próbując wyzwolić się z warunkowanych religią zahamowań seksualnych.
„I Bóg stworzył seks…” stawia również pytania o aktualność nauki Kościoła. Czy nakazy czystości przedmałżeńskiej, abstynencji jako formy antykoncepcji, wierności aż po grób oraz wielodzietności są tylko anachronizmem, próbą zatrzymania czasu? Czy może jednak niosą jakieś ponadczasowe wartości, których brak współczesnemu człowiekowi, zagubionemu w świecie masowej konsumpcji i kuszących erotycznie reklam?
 
Scenariusz i reżyseria: Konrad Szołajski
Zdjęcia: Michał Ślusarczyk
Montaż: Jan Mikołaj Mironowicz
Czas trwania: 53'
Rok produkcji: 2011
Producent: Ewa Żukowska, Konrad Szołajski - ZK STUDIO, HBO Polska Sp. z o.o.
Film współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej
 

UWOdziciele

Wyobraźmy sobie, że Casanova lub Don Juan stają się profesorami szacownej uczelni, na której wykłada się teorię i praktykę… uwodzenia. Czy może ono stać się dyscypliną naukową? Pewnie niebawem tak. Dziś jest już bowiem przedmiotem poważnych szkoleń, za które zainteresowani nauką płacą niemałe sumy…
Film prezentuje fenomen szkół uwodzenia poprzez obserwację przykładowego obozu treningowego, na którym trener wpaja swym podopiecznym techniki zdobywania kobiet. Czy teoria przekłada się na praktykę? Odpowiedzi na to pytanie dostarczają nam zrealizowane przy pomocy ukrytych kamer zdjęcia z galerii handlowych oraz nocnych klubów.
Techniki uwodzenia są, jak twierdzą ich krytycy niezdrowym elementem skomercjalizowanej, spauperyzowanej kultury i mogą ponoć nawet okaleczać stosujących je mężczyzn. Ułatwiają im szybkie zdobywanie partnerek seksualnych, ale czy w konsekwencji nie utrudniają budowania trwałej relacji emocjonalnej, czyli związku opartego na miłości?
Obserwując widoczne w życiu prywatnym bohaterów efekty szkolenia, film stara się dociec czy uczniowie obozów uwodzenia więcej zyskują czy jednak więcej tracą podejmując naukę na tego typu treningach.
 
Scenariusz i reżyseria: Konrad Szołajski
Zdjęcia: Michał Ślusarczyk
Montaż: Jerzy Zawadzki
Czas trwania: 50’
Rok produkcji: 2010
Producent: Ewa Żukowska, Konrad Szołajski - ZK STUDIO, przy udziale ERT, NRK, YLE, SBS
Film współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej
Przy wsparciu Programu MEDIA Unii Europejskiej

Niejedzenie

Żyć bez jedzenia? Pobierać energię z otoczenia – jak rośliny? Czy jest to realne? Film obserwuje grupę ludzi, którzy twierdzą, iż odżywianie się światłem jest możliwe.
Mieszkający w Grecji Marek, polski bioenergoterapeuta, nie jadł 63 dni i stracił ponad połowę wagi ciała, czego mało nie przypłacił życiem.
Krzysztof właśnie wrócił do Polski, po długim pobycie w Indiach, gdzie studiował jogę. Dotąd głodował miesiąc, ale planuje ostatecznie oczyścić organizm i żyć bez tradycyjnego pokarmu.
Kazimierz twierdzi, że już tego dokonał i od pięciu lat pobiera energię bezpośrednio ze Słońca.
Joanna nie jadła dotąd tylko dwa tygodnie, ale wierzy, że przejście na niejedzenie to dla niej droga do szczęścia.
Bohaterowie, opowiadając o swoich doświadczeniach, mają odwagę zaprzeczyć współczesnej nauce.
 
Scenariusz i reżyseria: Konrad Szołajski
Zdjęcia: Ewa Anna Żukowska
Montaż: Jan Mikołaj Mironowicz
Czas trwania: 42’
Rok produkcji: 2010
Producent: Ewa Żukowska, Konrad Szołajski - ZK STUDIO
Film współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej

Good Morning, Lenin!

Film rejestruje wizytę grupy zachodnich lewicowców w Polsce. Bohaterowie chcą skonfrontować swoje wyobrażenie o komunizmie i transformacji krajów dawnego obozu socjalistycznego z rzeczywistością. Turyści dostają się pod opiekę agencji „Crazy Guides”, która upycha ich w trabantach i wiezie do Nowej Huty – miasta, wg stalinowskich wzorów, idealnego. Bohaterowie nie tylko oglądają zabytki niedawnej przeszłości, ale mają też okazję na posmakowanie wiejskiego życia. W ramach atrakcji turystycznych goście doją krowę, orzą pole i młócą zboże, w przerwach zajadając się ziemniakami. Wizyta w kombinacie metalurgicznym opatrzona wykładem z historii oraz rozmowy z mieszkańcami Nowej Huty sprawiają, że przywiązani do swych lewicowych przekonań turyści, zaczynają dostrzegać niedoskonałości świata realnego socjalizmu i nieudolność centralnie planowanej gospodarki.
Film nawiązuje do obrazu Wolfganga Beckera Good Bye Lenin!, który również podejmował temat rozrachunku z komunizmem. Good Morning, Lenin! ukazuje jednak inną perspektywę zagadnienia i w ramach lekkiej formy przedstawia najnowszą historię Polski widzianą oczami turystów.
 
Scenariusz i reżyseria: Konrad Szołajski
Zdjęcia: Michał Ślusarczyk
Montaż: Jerzy Zawadzki
Czas trwania: 50‘
Rok produkcji: 2009
Producent: Ewa Żukowska, Konrad Szołajski - ZK STUDIO, MDR, przy udziale ERT
Film współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej
Przy wsparciu Programu MEDIA Unii Europejskiej
 

Wkręcacze

Film posługując się zdjęciami realizowanymi przy pomocy ukrytych kamer podąża za studentką umawiającą się na spotkania z mężczyznami poszukującymi utrzymanki. Nie jest to jednak reportaż na temat seksualnego sponsoringu, a prezentacja sposobu pracy dziennikarki zakładającej maskę. „Wkręcanie”, a właściwie „obserwacja uczestnicząca” to metoda działania reportera polegająca na wtapianiu się w środowisko, które pragnie opisać. Celem „reportażu wcieleniego” jest uzyskanie materiału, którego dziennikarz nie może zdobyć inną drogą – jego otwarcie zadawane pytania wpłynęłyby na zachowanie bohaterów.
Pionierem „obserwacji uczestniczącej” był w Polsce Jerzy Urban, który w 1957 roku otworzył fikcyjne biuro matrymonialne, aby wykonać sondę socjologiczną wśród chętnych na ożenek. Uzyskał materiał zaprzeczający oficjalnemu obrazowi oczekiwań społecznych. Janusz Rolicki poszedł w latach 60. jego śladem i kolejno udawał robotnika, pasterza bydła, marynarza, wreszcie – skorumpowanego likwidatora szkód rolniczych, co następnie opisał w książce „Brałem łapówki”.
Tomasz Łysiak wydzwania dziś po urzędach, podszywając się pod różne osoby, aby uzyskać satyryczny obraz współczesnej Polski, który prezentuje na antenie Radia WAWA w programie „Detektyw Inwektyw”. Reporterzy dziennika „Fakt” realizują happening wzorowany na „Rewizorze” Gogola.
Film, poprzez prezentację najgłośniejszych „wcieleniówek”, podejmuje kwestie etycznych aspektów dziennikarskiego „oszustwa”.
 
Scenariusz i reżyseria: Konrad Szołajski
Zdjęcia: Kamil Król
Montaż: Hanna Kłoskowska
Czas trwania: 50‘
Rok produkcji: 2007
Producent: Ewa Żukowska, Konrad Szołajski - ZK STUDIO, TVP S.A.
Film współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej

 

Parafia księdza Kustosza

Inspiracją do powstania Parafii Księdza Kustosza był fabularny debiut reżyserski Konrada Szołajskiego: Człowiek z... (1993). W jednej ze scen tego filmu pojawia się sanktuarium maryjne Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie-Godowie koło Kielc, „Wotum wdzięczności Narodu Polskiego za ocalenie od ateizmu i komunizmu”. Reżyser powrócił w to miejsce i zrealizował dokument starający się formalnie naśladować stylistykę dewocyjną, którego bohaterem jest nie tylko ks. kustosz Czesław Wala, ale i wielopokoleniowa społeczność niewielkiej miejscowości, gdzie znajduje się sanktuarium. Wypowiedzi duszpasterza i jego parafian budują specyficzny wizerunek wiary opartej z jednej strony na dogmatach religii katolickiej, z drugiej zaś: na martyrologiczno-patriotycznej mentalności, podszytej mesjanistyczną wizją romantyków: Polski – Chrystusa Narodów.
 
Scenariusz i reżyseria: Konrad Szołajski
Zdjęcia: Ryszard Janowski
Montaż: Hanna Kłoskowska
Czas trwania: 25‘
Rok produkcji: 2006
Producent: ZK STUDIO
 

 
Copyright (c)2022, All Rights Reserved.
Liczba odwiedzin: 7934
Ta strona może korzystać z Cookies.
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.

OK, rozumiem lub Więcej Informacji
Informacja o Cookies
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.
OK, rozumiem